Szczaw - niedoceniane warzywo

Szczaw jest dziś trochę niedoceniany, a szkoda, gdyż jest źródłem wielu cennych dla zdrowia witamin i substancji odżywczych. Jest okryty złą sławą i często uznaje się go za chwast, gdyż rośnie pospolicie na łąkach, polanach i przy drogach. Mimo to, może jednak warto dowiedzieć się o nim trochę więcej.


Wykorzystanie szczawiu w kuchni
Szczaw znany jest polskiej kuchni od setek lat - w okresie staropolskim najczęściej serwowany był w postaci zupy o lekkim, kwaskowatym smaku. Zawiera wiele witamin i składników odżywczych cennych dla zdrowia. Jest bogaty w witaminy A i C oraz witaminy z grupy B oraz magnez, krzem, wapń i żelazo.
Szczaw sprawdzi się świetnie jako dodatek do sałatek, zup, sosów, kanapek, a nawet omletów. Najlepiej smakuje z grillowanymi rybami i mięsem. W Polsce najbardziej znamy go pod postacią popularnej w okresie letnim zupy – szczawianki.

Szczaw warto wprowadzić do jadłospisu, jednak nie należy spożywać go w nadmiarze, gdyż zawiera kwas szczawiowy (szczawian potasu), który gdy zwiąże się z wapniem powoduje złogi szczawianu wapnia, które przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych.
Właściwości szczawiu
Znane są lecznicze właściwości szczawiu – herbatka z liści szczawiu pomaga wyleczyć chorą wątrobę i nerki. Natomiast napar z jego liści jest pomocny przy wrzodach jamy ustnej i trudno gojących się ranach. Dodatkowo łagodzi biegunkę, wzdęcia i zatrucia pokarmowe oraz pobudza perystaltykę jelit.
Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy
To warzywo wzmacnia apetyt, pobudza trawienie, wzmacnia serce i poprawia pracę wątroby i woreczka żółciowego. Dodatkowo szczaw hamuje rozwój drobnoustrojów, działa moczopędnie i przyspiesza wytwarzanie krwinek czerwonych.

Szczaw znalazł także zastosowanie w kosmetyce, gdyż jako składnik kremów pomaga pozbyć się przebarwień, rozjaśnia, nawilża i uelastycznia cerę.
Jednak mało kto wie, że świeżymi liśćmi szczawiu możemy umyć ręce. Świetnie nadają się także do czyszczenia plan z rdzy, pleśni i atramentu. Szczaw można także wykorzystać do czyszczenia srebra i wikliny.
Zupa szczawiowa w najprostszej postaci
Składniki:
- 40 dag szczawiu,
- 1,5 l bulionu,
- 4 łyżki gęstej śmietany,
- 4 ugotowane na twardo jaja,
- 8 cebulek dymek (same główki),
- sól i świeżo zmielony pieprz.

Oczyść dokładnie liście szczawiu i posiekaj je. Zagotuj wcześniej przygotowany bulion i wrzuć do niego szczaw. Gdy bulion ponownie się zagotuje, zdejmij go z ognia i dopraw solą i pieprzem. Cebulę dymkę posiekaj, a jajka pokrój w ćwiartki, włóż je na talerze, zalej bulionem ze szczawiem i do każdej porcji dodaj łyżkę śmietany.
Duszony szczaw ze szpinakiem
Składniki:
- 20 dag szczawiu,
- 80 dag szpinaku,
- masło,
- pół szklanki śmietany,
- łyżka mąki,
- 2 łyżki tartego chrzanu,
- sól i świeżo zmielony pieprz.
Umyj szczaw i szpinak, a następnie sparz i odcedź. Na patelni rozgrzej masło i dodaj wcześniej lekko osuszone liście szpinaku i szczawiu. Zawartość patelni duś, co chwilę mieszając. Po upływie kilku minut zdejmij patelnię z ognia. Uduszony szpinak i szczaw przestudź i zblenduj. Do powstałej masy dodaj śmietanę, łyżkę mąki i chrzan. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

Tak powstały sos świetnie nada się jako dodatek do mięsa czy ryb.
Chłodnik szczawiowy na serwatce
Składniki:
- 30 dag młodego szczawiu,
- 3 łyżki serwatki,
- 250 ml gęstej śmietany,
- garść posiekanego koperku,
- 4 jajek ugotowane na twardo,
- sól i świeżo mielony pieprz do smaku.
Zagotuj serwatkę i zagęść ją mąką z niewielką ilością wody. Odstaw serwatkę do czasu, aż ostygnie. W tym czasie umyj dokładnie szczaw i zmiksuj go. Podduś w sosie własnym i także pozostaw do schłodzenia. Sos szczawiowy połącz z serwatką ze śmietaną. Dodaj koperek i dopraw do smaku.
Pozostaw na 3–4 godziny w lodówce, a przed podaniem do każdej porcji dodaj ćwiartki jajek. I pyszny, szczawiowy chłodnik gotowy! Smacznego :).


Polecane przez autora:
- Jak zrobić domowe masło klarowane?
- Co jadł Harry Potter? Zaczarowane przepisy z Hogwartu. Cz. 1
- Spaghetti marinara, carbonara czy bolognese? Które wybierzesz?
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze